Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Doctus
Novembris, 2003
Bakteriālā vaginoze
Bakteriālā vaginoze uzskatāma par visbiežāko vaginālās infekcijas veidu reproduktīvā vecuma sievietēm, kas sastāda vismaz vienu trešdaļu no visām vulvovaginālajām infekcijām. Sieviešu populācijā to sastop vidēji 30-40%. Lai gan bakteriālā vaginoze var būt iemesls virknei komplikāciju ginekoloģijā un dzemdniecībā, ne tikai ārstēšanas taktika, bet arī tās nepieciešamība apsverama katrā gadījumā individuāli.
Lai spētu objektīvi novērtēt uroģenitālo orgānu mikrofloras izmaiņas, kas izsauc bakteriālo vaginozi (BV) sievietēm un uretrītus vīriešiem, ir jāzina, kāds mikrofloras sastāvs uzskatāms par normu.

Vagīnas normālā mikroflora
Vagīna ir dinamiska ekosistēma – piedzimstot tā ir sterila, dažu dienu laikā pēc dzimšanas to kolonizē dažādi, pārsvarā – grampozitīvi, mikroorganismi (anaerobās baktērijas, stafilokoki, difteroīdās nūjiņas u.c.). Vagīnas pH līdz menstruāciju sākumam ir tuvu 7.0. Šajā periodā estrogēnu ietekmē vagīnas sieniņa kļūst biezāka (līdz 25 epitēlija kārtām). Epitēlijšūnās palielinās glikogēna daudzums, un vagīnas mikroflorā dominējošo vietu sāk ieņemt laktobaktērijas (lielāko daļu no tām sastāda Lactobacillus acidophilus), bet vagīnas pH kļūst mazāks par 4.5. Minētais pH saglabājas līdz menopauzei, kad atkal sāk samazināties estrogēnu daudzums un atjaunojas jauktais mikrofloras sastāvs – anaerobās baktērijas, stafilokoki, streptokoki, difteroīdās nūjiņas u.c., bet vagīnas pH palielinās līdz 6.0.
Vagīnas mikrofloru pastāvīgi ietekmē organisma vispārējais stāvoklis un nelabvēlīgie ārējie faktori. In vitro ir pierādīts, ka baktērijas vagīnā veic aizsargfunkciju pret patogēno mikrofloru. Glikogēns ir ideāls substrāts laktobaktēriju augšanas procesā. Šķeļot glikogēnu, tiek pazemināts vagīnas pH (viedojas pienskābe), kas nomāc citu mikroorganismu eksistenci. Pateicoties izteiktām kolonizējošām īpašībām, laktobaktērijas bloķē vagīnas gļotas epitēlijšūnu receptorus, tādā veidā neļaujot piesaistīties patogēniem mikroorganismiem. Laktobaktēriju tipu antimikrobā aktivitāte ir cieši saistīta ar pienskābes, antibiotisko vielu, lizocīma un ūdeņraža pārskābes veidošanu.
Veselas, seksuāli aktīvas sievietes vagīnā bez dominējošiem Lactobacillus morfotipiem var atrast vēl virkni mikroorganismu (1.tabula).
Tātad maksts mikrobiocenozi nosaka:
• glikogēna līmenis virspusējā šūnu slānī;
• Lactobacillus acidophilus koncentrācija;
• maksts pH līmenis;
• kopējā organisma un lokālā maksts imunitāte.
Bakteriālās vaginozes vispārējs raksturojums
Bakteriālās vaginozes gadījumā notiek izmaiņas vagīnas ekosistēmā: normālā Lactobacillus morfotipa mikroflora tiek aizvietota ar anaerobiem mikroorganismiem – Gardnerella vaginalis, Mobiluncus spp. Minētās nūjiņas vairojoties izdala vielas, kas labvēlīgi ietekmē vēl citu anaerobo mikroorganismu vairošanos (Peptococcus, Peptostreptococcus u.c.). Rezultātā attiecības starp aerobiem un anaerobiem mikroorganismiem izmainās par labu anaerobajiem. Simtām reižu palielinās mikroorganismu skaits uz vienu gramu audu. Arī vīriešu uroģenitālajos orgānos var būt sastopama minētā mikroflora. Tā kā BV gadījumā iekaisuma reakcija ir vāji izteikta, tad leikocītu skaits materiālos no uretras un vagīnas ir mazāks par epitēlijšūnu skaitu, leikocīti var arī izpalikt. Dzemdes kakla materiālā leikocītu skaits var būt arī palielināts, bet tas nav saistāms ar BV mikrofloru, kas kopā ar normālo floru sastopama vīriešu un sieviešu uroģenitālajos orgānos un var neradīt pacientam diskomfortu.
Anaerobās floras savairošanos veicina dzimumsakari, spermicīdi, hormonu preparāti, maksts skalošanas, neatbilstoša higiēna, intrauterīna spirāle, citas infekcijas, medikamentu lietošana.
2.tabulā skatāms vaginālās ekosistēmas salīdzinājums normas un BV gadījumā.

Diagnostiskie kritēriji
Bakteriālās vaginozes diagnostiskie kritēriji (Amsela kritēriji) ir sekojoši:
• neparasti daudz bālganu izdalījumu, ko konstatē apskatē ar spoguļiem;
• maksts pH > 5;
• pozitīvs amīnu tests (vagīnas sekrētam uz priekšmetstikliņa uzpilina 10% kālija hidroksīda (KOH) šķidrumu; BV gadījumā rodas raksturīga zivju – amīnu smaka;
• laboratoriska atrade – BV mikrofloras atrade ir pozitīva (tā uzskata vairums pētnieku), ja 2-3 redzes laukos atrastas 1-3 atslēgas šūnas, vai arī ja redzeslauki ir biezi nosēti ar minēto raksturīgo mokrofloru, t.i., ja floras daudzums vismaz 2-3 redzeslaukos ir vērtējams ar četriem krustiem (60 un vairāk baktērijas redzes laukā). Krustu sistēmu gan pēdējā laikā lieto retāk.

Seksuālā transmisija
Jautājums par BV seksuālo transmisiju ir aktuāls. Šajā ziņā pastāv dažādi viedokļi un pretrunas.
Par liecina šādas atziņas:
• izmeklējot BV pacienšu partnerus, visi mikroorganismi, kas raksturīgi BV gadījumā sievietei, tiek atrasti partneru urīnizvadkanālā, coronarius penis un tūpļa zarnā;
• BV manifestācija korelē ar seksuālo partneru maiņu un skaitu pēdējās 30 dienās;
• ievērojami retāk BV novēro monogāmiem pāriem;
• terapijas neveiksmes gadījumā, ārstējot tikai sievieti, efektu novēro tad, ja uzsāk abu partneru ārstēšanu;
• atšķirīgu bakteriālo biotipu konstatācija kā sievietei, tā vīrietim pēc dzimumakta bez prezervatīva uzskatāma par seksuālu transmisiju.
Pret liecina:
• baktēriju persistenci nenovēro vīriešiem;
• BV konstatē arī 12% dzimumdzīvi nedzīvojušu sieviešu;
• 62% sieviešu BV gadījumā līdzīgu mikrofloru izolē no rectum (10% – bez BV), tādējādi rectum varētu būt BV raksturīgās mikrofloras rezervuārs.

Patoloģijas, kuras izraisa vai veicina bakteriālā vaginoze
Izolēti vai kombinācijā ar citiem mikrobiem BV vaginoze var izraisīt vai sekmēt nopietnas patoloģijas.
• Ginekoloģijā:
1) patoloģiski izdalījumi no maksts;
2) cervikālas displāzijas;
3) mukopurulents cervicīts;
4) endometrīts;
5) iegurņa iekaisumu slimības;
6) pēcmenstruālas un pēcoperatīvas komplikācijas;
7) urīnceļu infekcija;
8) seksuāli transmisīvas slimības.

• Dzemdniecībā: anaerobās floras ascendēšana grūtniecības laikā no maksts caur dzemdes kakla kanālu uz horionu un augļūdenspūsli, radot iekaisuma reakciju, var izsaukt sekojošas komplikācijas:
1) horionamniomītu;
2) priekšlaicīgas dzemdības;
3) mazu dzimšanas svaru jaundzimušajam;
4) pēcdzemdību endometrītu.

Ārstēšana
Principi
Bakteriālās vaginozes gadījumā ārstēšana ir indicēta:
• sievietēm, kurām ir klīniska simptomātika un kas to vēlas;
• sievietēm, kurām paredzēta kāda instrumentāla ginekoloģiska izmeklēšana vai operatīva ārstēšana;
• grūtniecēm.
Sievietēm, kurām ir konstatēti BV atbilstošie diagnostiskie kritēriji, terapiju var piedāvāt, tomēr 5-50% gadījumu novēro pašizārstēšanos, nelietojot nekādus medikamentus. Ja sievietei nav sūdzību un nav arī BV objektīvas atrades, bet mikrobioloģiski konstatē Gardnerella vaginalis, terapija nav nepieciešama.
Medikamenti
Praktiski ārstēšanai tiek nozīmēti perorālie antibakteriālie līdzekļi kombinācijā ar lokāliem antibakteriāliem medikamentiem un maksts mikrofloru uzlabojošiem medikamentiem, jo vairākos pētījumos ir pierādīts, ka, lietojot atsevišķi vienu vai otru formu, ārstēšanas rezultāts ir sliktāks. Ārstēšanas uzdevums papildus antibakteriālai terapijai ir noregulēt pienskābes līmeni makstī, atjaunot maksts dabīgo pH līmeni, panākt Lactobacillus vairošanos, kā arī līdztekus paaugstināt kopējās organisma aizsargspējas, līdztekus specifiskajai terapijai, lietojot imunitāti stimulējošus preparātus.
Ir vairākas BV mediakmentozās ārstēšanas shēmas (3.tabula). Izvēles preparāts BV ārstēšanai ir metronidazols. Gadījumā, ja ārstēšana ar metronidazolu ir neveiksmīga, to nomaina pret citu preparātu un ārstē arī partneri. Ja paciente nepanes metronidazolu (slikta dūša, vemšana, reiboņi), izvēlas citu no minētajiem preparātiem.

Grūtniecība
Metranidazola lietošana nav kontrindicēta grūtniecības laikā (labāk pēc 12. grūtniecības nedēļas). Ja grūtniecei nav īpašu sūdzību un iztriepē atrod tikai Gardnerella vaginalis bez Mobiluncus klātbūtnes, ārstēšana var būt profilaktiska, lietojot imūnstimilējošus preparātus un maksts floru uzlabojošas svecītes.

Abu partneru ārstēšana
Nav pierādīts, ka BV gadījumā vienlaicīgi jāārstē arī partneris, taču, ja ārstēšanas kurss bijis neefektīvs, tas ir jāatkārto pēc menstruācijām divus trīs ciklus, un tad vajadzētu ārstēt arī partneri.

Literatūra
1. Lazdāne G. u.c. Ginekoloģijas rokasgrāmata, Rīga, 2000.
2. Bacterial Vaginosis New Perspectives, The Upjohn Company, 1993.

3. Sweet R.L. Role of Bacterial Vaginosis in Pelvic Inflammatory Disease//Clin Infect Dis, 1995 Jun; 20 Suppl 2: S271-5.
4. Dzemdes kakla saslimšanas diagnostiskie kritēriji.

Citoloģiskais atlass. I.P. Šabālova, Maskava, 2001.
5. Dzimumorgānu infekciju diagnostika un ārstēšana. Nacionālās vadlīnijas. Rīga, 2002.
© Sandra Rubiķe
Atpakaļ pie 2003. gada novembra numura
 
Doctus – uzticams informācijas līderis ārstiem un farmaceitiem, kas sniedz bagātīgu praktisku, analītisku un izklaidējošu informāciju par nozares aktualitātēm.
Novembris, 2003
Arhīvs
Decembris, 2003
Oktobris, 2003
Septembris, 2003
Augusts, 2003
Jūnijs, 2003
Maijs, 2003
Aprīlis, 2003
Marts, 2003
Februāris, 2003
Pārējie

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: